Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
NIP i konto

NIP: 549-1660-581

Konto bankowe:
Bank Pekao S.A.:
49 1240 4155 1111 0000 4624 3586

25 rocznica erygowania parafii
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu

UROCZYSTOŚĆ JUBILEUSZOWA
25-LECIA ERYGOWANIA PARAFII
29.06.2008 r.

List Ks. Bpa Kazimierza Górnego z Rzeszowa

[Rozmiar: 45308 bajtów]

[Rozmiar: 37607 bajtów]

[Rozmiar: 37607 bajtów]

[Rozmiar: 37607 bajtów]

[Rozmiar: 37607 bajtów]

[Rozmiar: 37607 bajtów]

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył J.E. Ks. Bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko - żywieckiej. W koncelebrze obecni byli kapłani rodacy, byli wikariusze, kapłani z dekanatu oświęcimskiego.

Władze samorządowe reprezentowali Prezydent Miasta Oświęcim p. Janusz marszałek oraz Starosta Oświęcimski p. Józef Kała.

Obecne były siostry zakonne pochodzące z parafii oraz siostry serafitki związane z posługą w naszej parafii na czele z Siostrą Prowincjalną.


Słowa powitania Ks. Proboszcza Józefa Niedźwiedzkiego skierowane do uczestników uroczystości na początku mszy św.:

Dobrze, że na tym miejscu się modlicie.
Dobrze, te pod tym krzyżem sprawuje się Najświętsza Ofiara.
Dobrze, że odmawiacie Różaniec. To wszystko ma swoją wymowę.
To jest takie głośne wołanie polskich serc do Boga samego o to, co czują,
że powinno się spełnić na tym miejscu.

Ks. Kard. Karol Wojtyła
Oświęcim - pod Krzyżem na Osiedlu, 24.11.1977 r.

I spełniło się przed 25-ciu laty. Na tym miejscu stoi wymodlony, wycierpiany i zbudowany dzięki życzliwości wielu ludzi z Oświęcimia, z Polski i zagranicy, szczególnie Niemiec nowy kościół.

Dzisiaj pragniemy podziękować Bogu za dar nowej oświęcimskiej parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, utworzonej decyzją Metropolity Krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego 1. lipca 1983 r. Ta decyzja, zrodzona również z ogromnego zatroskania ks. kard. Karola Wojtyły Jana Pawła II o wiernych na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu, a później z ofiarnej pracy oświęcimskich duszpasterzy, a szczególnie ks. dziekana Kazimierza Górnego, wytyczyła szlak wiary i odpowiedzialności, który mieszkańców w tej części Oświęcimia prowadził do źródła życia i świętości, do Chrystusa.

Od 25 marca 1992 r., a więc od 16 lat, nasza wspólnota wpisuje się w nurt życia diecezji bielsko żywieckiej. Cieszymy się, że możemy gościć wśród nas Jego Ekscelencję ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, Ordynariusza naszej diecezji. Księdza Biskupa prosimy o przewodniczenie dziękczynnej mszy św., o wygłoszenie słowa Bożego i modlitwę w intencji naszej wspólnoty oraz wszystkich, którzy dla dobrej tej wspólnoty żyli, pracowali, cierpieli, oraz za wszystkich, którzy przyczynili się do powstania naszej parafii i wybudowania tego kościoła.

Cenny dla wiernych naszej parafii jest udział w dzisiejszej uroczystości księży, którzy swoim oddaniem i zaangażowaniem kształtowali właściwy profil duszpasterski tej parafii w ciągu minionych 25-ciu lat. Ponieważ trwa okres wakacyjny wielu nie mogło odpowiedzieć fizycznie swoją obecnością w dniu dzisiejszym, są z nami duchowo. Wdzięczni jesteśmy tym kapłanom, którzy teraz są z nami.

Wobec zmarłych kapłanów: ks. kan. Stanisława Górnego i ks. Piotra Wrony chcemy wyrazić wdzięczność w tajemnicy Świętych Obcowania.

Szczególne charakter w historii naszej parafii ma posługa sióstr Serafitek. Siostry, poprzez swoją pracę katechetyczną, charytatywną i służebną na plebanii wpisały się trwale, pięknie i ofiarnie w krajobraz duszpasterski parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Cieszymy się, że wiele Sióstr jest dzisiaj z nami. Dziękujemy im z całego serca za wszelkie dobro. Naszą wdzięczność wyrażamy im wobec Boga i na ręce obecnej wśród nas Siostry Prowincjalnej.

Nasza parafia w ciągu minionych 25-lat wydała 17 kapłanów, 2 innych jest również kształtowało swoje powołanie wśród nas oraz 6 sióstr zakonnych. Aktualnie do kapłaństwa przygotowuje się 2 kleryków. Bardzo serdecznie witamy kapłanów i siostry zakonne, naszych rodaków i chcemy wam powiedzieć, że wasze powołanie jest odbiciem wiary, zaangażowania waszych rodziców i całej wspólnoty, cieszymy się waszym powołaniem, za dar powołań z naszej parafii dziękujemy Bogu i wytrwale prosimy o nowe.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz lokalnych: p. Prezydent Janusz Marszałek, pan Starosta Józef Kała. Jaki to piękny znak czasu. Kiedyś było trudno. Czas leczy rany. Cieszymy się Państwa obecnością i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i za udział w dzisiejszej uroczystości..

Są z nami Państwo inżynierowie: ELŻBIETA I ANDRZEJ BILSCY, projektanci tego kościoła - Pomnika wdzięczności dla więźniów wielu narodów, których przedstawiciele cierpieli w KL Auschwitz - Birkenau, a szczególnie wdzięczności za św. Maksymiliana, który dał czytelny przykład miłości. Dziękujemy Państwu za obecność wśród w czasie tej dziękczynnej mszy św. To także dzięki Wam możemy w tej świątyni chwalić Pana.

Na tej Eucharystii witam Was, nasi parafianie, którzy swoją wiarą i ofiarą, i zaangażowaniem mówicie, że na tym miejscu potrzebny był nowy kościół i nowa parafia. Niech Bóg przyjmie z waszych serc ten dar wiary, modlitwy, cierpienia i zaangażowania, który złożyliście i wciąż dla Niego składacie.

Witam Księży - gości przedstawicieli dekanatu osieckiego, jawiszowickiego, oświęcimskiego. Księży salezjanów na czele z ks. Dyrektorem, Ojców Franciszkanów, Ks. Rektora Andrzeja Mojżeszkę z Seminarium Duchownego, Ks. Dyrektora Jana Nowaka z Centrum Dialogu i Modlitwy, ks. Manfreda Desaelersa, Poczty sztandarowe. Witam wszystkich uczestników tej uroczystości, z serca wszystkich pozdrawiam. Zapraszam do modlitwy w intencji naszej parafii i wszystkich którzy dla niej się trudzili i trudzą.


ostatnia modyfikacja: 02-08-2008, 23:46, Strona do druku
Nasz patron
Kapłani

wiecej...

Widok z wieży kościoła
Adres i telefony

pl. Św. Maksymiliana 2
32-602 Oświęcim
e-mail: Maksymilian

Telefony:
(0-33)842-56-94
(0-33)842-59-56


Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
Polityka prywatności