Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
Z dziejów kościoła

Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu

Staraniem ks. kan. Stanisława Górnego w styczniu br. ukazała się książka pt. "Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu" zadedykowana "W hołdzie głębokim i z wdzięcznością Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, oraz ku upamiętnieniu świadectwa wiary duchownych i świeckich mieszkańców Oświęcimia".

Książka jest cennym zbiorem dokumentów ukazujących historię zmagań mieszkańców Osiedla o budowę kościoła, ich próśb, podpisów, przesłuchań, delegacji do różnych urzędów. To wszystko ujęte jest na 384 stronach. Na końcu dołączone są zdjęcia.

Słowo wprowadzające napisał ks. bp Kazimierz Górny, który jako proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu zainicjował starania o budowę nowego kościoła i faktycznie rozpoczął jego realizację:

"Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony. Na wieczne czasy bądźże pozdrowiony". Wyrażam radość, że po przeszło 20-u latach od uzyskania zezwolenia i ostatecznego zatwierdzenia lokalizacji budowy kościoła "przy Krzyżu" na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu, dokumenty obrazujące starania, ujrzały światło dzienne. Oczekiwała tego zwykła sprawiedliwość i obowiązek wdzięczności względem bardzo wielu ludzi. Wiele z tych osób już nie żyje. Względem nich dług wdzięczności spłacajmy modlitwą. Zdumiewa fakt, że wówczas przy Krzyżu na Osiedlu koncertowały się wszystkie nasze działania. Po wielu staraniach oraz modlitwach KRZYŻ ODNIÓSŁ ZWYCIĘSTWO. Tenże Krzyż otaczany jest czcią wiernych przy nowej świątyni, w tzw. Ogrójcu.

Z szacunkiem i miłością wspominam wspaniałą współpracę duszpasterzy i wiernych świeckich w tamtych trudnych czasach, która zaowocowała uzyskaniem od władz wojewódzkich zezwolenia na budowę, zgody na lokalizację przy Krzyżu oraz wybudowaniem ku czci św. Maksymiliana świątyni - Pomnika Męczeństwa Narodów. Spełniło się również życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II - "Budujcie kościół przy Krzyżu", przekazane delegacji z Oświęcimia w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 r. w Rzymie.

Karty tej książki niech będą świadectwem tamtych czasów i ludzi, świadectwem ich wiary oraz miłości Pana Boga i Ojczyzny. Niech również przypominają, że "Tylko miłość jest twórcza", jak głosił św. Maksymilian Męczennik.

+ Kazimierz Górny
Biskup Rzeszowski
Rzeszów, W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 2001 r.ostatnia modyfikacja: 16-11-2003, 10:04, Strona do druku
Nasz patron
Kapłani

wiecej...


Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
Polityka prywatności