Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego

20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego - Oświęcim, 6 października 2002 r

20. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego szczególnie uroczyście przeżywała diecezja bielsko - żywiecka w Oświęcimiu w dniu 6 października br.

Już o godz. 10.00 przybył do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Ordynariusz diecezji ks. bp Tadeusz Rakoczy, który w asyście kapłanów, pocztów sztandarowych i przedstawicieli wiernych nawiedził celę śmierci św. Maksymiliana. To miejsce jest szczególną relikwią przypominająca ostatnie dni życia i ofiarną śmierć Męczennika Miłości. Ksiądz Biskup złożył również kwiaty pod ścianą śmierci oraz na placu apelowym, gdzie o. Kolbe dobrowolnie ofiarował się na śmierć głodową w miejsce Franciszka Gajowniczka.

Główne uroczystości odbyły się w kościele pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego. Przed mszą św. młodzież parafii z zespołu "Concentus" zaprezentowała program słowno - muzyczny pt. "Św. Maksymilian - człowiekiem miłosierdzia".

O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystią, którą w licznej koncelebrze z kapłanami sprawował ks. bp Tadeusz Rakoczy.

W słowie powitania ks. Proboszcz powiedział: Wspominając dzień kanonizacji pragniemy doświadczyć obecności Męczennika, który w chwale nieba raduje się już wiekuistym szczęściem. Niech i dzisiaj nam mówi, jak cały sercem kochać Boga i być do Jego dyspozycji, jak brać na co dzień Maryję, Niepokalaną Matkę Zbawiciela za swoją Matkę i nauczycielkę życia, jak pokonywać codzienne bariery pychy, przemocy, zawiści i grzechu dla zwycięstwa prawdy, dobra i miłości. Z tego miejsca pragniemy pozdrowić i ogarnąć naszą modlitewną pamięcią wszystkich więźniów byłych obozów Auschwitz - Birkenau. Łączymy się również w naszym modlitewnym zgromadzeniu z wszystkimi chorymi i cierpiącymi. Święty Maksymilianie, wierzymy, że Twoje orędownictwo u Boga wyprasza nam duchowe dary ku budowaniu Chrystusowego Ciała".

Uroczystość ubogacili swoim uczestnictwem Ojcowie Franciszkanie z Niepokalanowa na czele z Gwardianem o. Ryszardem oraz z Krakowa i Harmeż, także siostry zakonne z wielu zgromadzeń, w tym Siostry Misjonarki Ojca Kolbego z Harmeż, klerycy i przedstawiciele wiernych z całej diecezji. Przybyły m.in. zorganizowane grupy pielgrzymów z Żywca, Ciśca, Rycerski i Skoczowa.

"Moi drodzy! - powiedział w homilii ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy - Pielgrzymujemy tutaj szczególnie intensywnie w dniu święta św. Maksymiliana 14 sierpnia, a drugi raz w pierwszą niedzielę października, aby podziękować Bogu za Jego kanonizację, której dokonał Jan Paweł II dwadzieścia lat temu - 10 października 1982 r. Pamiętamy ten dzień i pamiętamy tamte czasy, gdy w Polsce wśród cierpień i przemocy rodziła się z ogromną wiarą i determinacją jeszcze raz w historii wolność naszej Ojczyzny(?) Chrystusowego krzyża nie udźwignie pojedynczy człowiek ani nawet grupa ludzi, ten krzyż jest dla Kościoła całego, którego członkami jesteśmy my, i pragniemy zrozumieć, jak wielki jest chrzest oczyszczający, jak potężny jest Duch, który nas odradza, jak cenna jest Krew, która daje nam odkupienie, jak wielkie jest nasze powołanie. Z sercem umocnionym łaską dzisiejszej modlitwy i uroczystości, naszego spotkania ze św. Maksymilianem w Chrystusowym Kościele, z sercem umocnionym łaską odkupienia powrócimy do domu, do naszej codzienności, aby porządkować nasze serca, nasze rodziny i środowiska, pracę i naukę, odpoczynek, zwłaszcza odpoczynek niedzielny, by porządkować nasze życie społeczne, ekonomiczne i polityczne".

Nawiązując do istotnych zadań życia społecznego Ksiądz Biskup stwierdził: "Czekają nas w najbliższym czasie bardzo ważne decyzje, od których nie całkiem, ale w dużej mierze przecież będzie zależał kształt naszej ziemi. Myślę o wyborach samorządowych, od których w dużej mierze zależeć będzie oblicze małej ojczyzny i życie jej mieszkańców. Powiem krótko: niech przewodnikiem będzie wam dobrze uformowane sumienie. Przecież nawet w spornych sprawach łatwiej nam dogadać się z ludźmi, którzy zachowują elementarną wrażliwość wobec Boga i wobec człowieka, wobec naszych spraw codziennych niż z cynikami i fałszerzami, którzy liczą na płytkość myślenia wyborców, na jakieś uzależnienie i nostalgię przeszłości. Stańmy po stronie własnego dobra i słusznej sprawy, po tej stronie, po której zawsze stał Kościół, nie fałszując swojego posłannictwa i nie zdradzając nigdy Bożego programu zbawienia". W modlitwie wiernych i procesji z darami zaznaczyły swój udział osoby związane z różnym wspólnotami charytatywnymi diecezji.

Przed błogosławieństwem ks. dziekan Krzysztof Straub podziękował ks. Biskupowi i wszystkim uczestnikom uroczystości, wyrażając prośbę, aby Bóg nas umacniał w realizowaniu tych ideałów, którymi żył św. Maksymilian.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu "Boże, coś Polskę". W drodze powrotnej Ksiądz Biskup złożył kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana znajdującym się przed kościołem.

(jn)


ostatnia modyfikacja: 22-10-2002, 21:00, Strona do druku
Nasz patron
Kapłani

wiecej...


Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
Polityka prywatności