Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
Grupa Franciszkańska

Ferie Grupy Franciszkańskiej 26-31.01.2004

 • Kiedy spotkasz głodnego – to Jezus – daj mu jeść
 • Kiedy spotkasz spragnionego – to Jezus – daj mu pić

  Od rozważania tych dwóch uczynków miłosierdzia wobec ciała rozpoczęliśmy przeżywanie kolejnych już rekolekcji w Koszarawie Bystrej – tym razem ze św. Klarą.

  Pierwszy dzień to głównie szaleństwo na śniegu i spotkanie dotyczące przyjaźni. Bardzo budujące były nasze odpowiedzi na pytania: kim jest dla mnie przyjaciel, ja dla przyjaciela i czego oczekuję od przyjaźni? W tym dniu taka właśnie przyjaźń zawiązała się między nami i trwała przez cały czas. Ok. godz. 2300 wyruszyliśmy na poszukiwanie znaku przyjaźni – znaku Tau – krzyża franciszkańskiego. Zadaniem obudzonych uczestników było odnalezienie zakopanych w śniegu Tauek. Na zakończenie odbyła się Eucharystia.

 • Kiedy spotkasz biednego – to Jezus – ubierz go

  Sukces współcześnie kojarzy się z dobrą pracą, karierą, pieniędzmi – są to głównie wartości materialne. Drugiego dnia zastanawialiśmy się, co ma być sukcesem dla uczniów Chrystusa? Co jest naszym zadaniem? Zgodnie z Ewangelią sukcesem jest świętość – życie z Chrystusem dla drugiego człowieka, a zadaniem – bycie solą ziemi i światłem dla świata (Mt 5, 13-16).

  I tego dnia nie zabrakło zabawy na śniegu, a raczej pewnego rodzaju olimpiady – tym razem jednak w roli „poszkodowanych” wystąpili animatorzy - ścigali się, przewożąc swoje grupy na sankach wytyczoną trasą. To musiało być męczące.... Druga dyscyplina polegała na „twórczym” zasypaniu stojącego animatora tak, by przypominał on bałwana.... można by się zastanowić, czy nie było to powiązane z tematem dnia – w końcu uczestnicy „ubierali” animatorów...

 • Kiedy ktoś cię prosi o gościnę - to Jezus – przyjmij go

  Człowiek ubogi to taki, który wszystko ma u Boga. Trzeciego dnia układaliśmy „reklamę ubóstwa”. Najbardziej wymowną stworzyła gr. Marka, oto jej treść: ludzie idą do nieba, ale jeden z nich chce zabrać ze sobą pełny plecak, walizkę etc. – nie może się pozbierać. Inni radzą mu, by to zostawił, lecz on odpowiada, że te rzeczy są dla niego najważniejsze. Gdy już resztką sił ze wszystkimi swoimi manatkami dochodzi do bram Królestwa – św. Piotr w ostatniej chwili je zamyka. Człowiek ten nie zdążył, gdyż był zbyt przywiązany do świata materialnego – mówi więc sam do siebie z żalem: „I PO CO MI TO WSZYSTKO BYŁO?!”

  Jezus wzywa do czujności, gdyż nie wiadomo, kiedy nastąpi Jego powtórne przyjście – czy jesteśmy gotowi WSZYSTKO Mu powierzyć? Wieńcząca dzień Eucharystia i modlitwa wieczorna, podczas której oddawaliśmy Bogu ważne dla nas wartości naszego życia, podkreślały tematykę całego dnia..

 • Kiedy spotkasz więźnia – to Jezus – nie zostawiaj go samego

  W czwartek każdy z nas narysował mapkę swojego dnia dot. tego co o której godzinie robił. Następnie zastanawialiśmy się, z których wyborów jesteśmy zadowoleni i z których zadowolony jest Pan Bóg. Przekonaliśmy się też, że współczesnymi więźniami nie są tylko ludzie pozbawieni wolności przez sąd, ale przede wszystkim ci – odepchnięci przez społeczeństwo – chorzy, starzy – ludzie zamknięci w „więzieniu nieakceptacji”. Czy mam odwagę i wiarę, by ich pocieszać?

  Około południa przyjechał do nas p. Andrzej Dziędziel i poprowadził zajęcia dot. udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Pierwsza i główna zasada: myślimy o tym, co robimy i przewidujemy! Wzywamy pomoc (np. pogotowie) i sami pamiętamy przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie!

  Istotnym też punktem programu był sacrosong, którego pierwsza część odbyła się w kaplicy – tam śpiewaliśmy kolędy (chyba największą aprobatę jury i publiczności uzyskała kolęda „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”). Druga część, już po kolacji, miała miejsce na jadalni – i tu tematyka piosenek była dowolna.

  Największym jednak uznaniem cieszył się utwór zaśpiewany przez dwie animatorki – Magdę i Natalię: „O Panie... Stwórco świata i wszystkich nas ludzi, my Tobie dziękujemy o Panie, nasz Ojcze, wielbimy Imię Twe!” (Tym też utworem powitaliśmy Oświęcim, gdy w sobotę do niego wróciliśmy....)

 • Kiedy ktoś jest chory – to Jezus – odwiedź go
 • Kiedy ktoś umrze – to Jezus –pomódl się za niego

  Piątego dnia ważny dla wszystkich był bieg patrolowy – zadania, jakie przygotowali nam animatorzy, zmuszały do kreatywnego zachowania i myślenia. Wcielili się oni bowiem w różne role: alkoholika, osobę poszkodowaną w wypadku samochodowym, niewierzącego itp. Gdyby tak zachowywali się ludzie w codziennym życiu, jak nasze grupy próbujące pomóc tym ludziom – świat byłby bogatszy o dobro. Co ważne – uczestnicy często mówili o Bogu i zapraszali do swojego grona, otwartego i pełnego serca dla każdego.

  Popołudnie upłynęło na przygotowywaniach do AGAPY tj. uczty miłości, która na każdym wyjeździe odbywa się tylko raz i jest niezapomnianym zwieńczeniem rekolekcji. I tak też było tym razem. Długo nie mogliśmy zasnąć....

  Ostatniego dnia, wbrew pozorom, to nie pakowanie i sprzątanie ośrodka były najważniejsze. Cieszyliśmy się swoją obecnością i nikt nie myślał o powrocie do domu. Spotkania w grupach dotyczyły sensu życia. Czy znaleźliśmy już swój sens? Doszliśmy do wniosków, że to Bóg nadaje życiu treść, to Jego Miłość jest MERITUM i zawiera w sobie wszystkie powołania! Niech nigdy nikt z nas nie straci z oczu tego najwyższego SENSU!

  Wszystkim Dobroczyńcom, Sponsorom, Ludziom, którzy okazali nam swoje dobre serce, składamy SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ!!! A Panu Jezusowi CHWAŁA za ten jakże ubogacający czas!

  Animatorzy


  ostatnia modyfikacja: 12-07-2005, 23:40, Strona do druku
 • Nasz patron
  Kapłani

  wiecej...

  Widok z wieży kościoła
  Adres i telefony

  pl. Św. Maksymiliana 2
  32-602 Oświęcim
  e-mail: Maksymilian

  Telefony:
  (0-33)842-56-94
  (0-33)842-59-56


  Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
  Polityka prywatności