Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
NIP i konto

NIP: 549-1660-581

Konto bankowe:
Bank Pekao S.A.:
49 1240 4155 1111 0000 4624 3586

1. rocznica pielgrzymki Benedykta XVI
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie na nabożeństwo dziękczynne do Oświęcimia Brzezinki z okazji rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI

Drodzy Diecezjanie!

Podczas dorocznego spotkania świątecznego z kurią rzymską Ojciec Święty Benedykt XVI stwierdził:Wizyta pasterska w Polsce, rodzinnym kraju naszego umiłowanego papieża Jana Pawła II była dla mnie wewnętrznym obowiązkiem wdzięczności za wszystko, co w czasie ćwierć wieku swej posługi dał on mnie osobiście, a przede wszystkim Kościołowi i światu. Ojciec Święty przyznał, że na trasie wizyty w Polsce nie mogło zabraknąć odwiedzin Auschwitz-Birkenau, miejsca najokrutniejszego barbarzyństwa - próby wykreślenia narodu Izraela, udaremnienia w ten sposób także wyboru przez Boga, wypędzenia samego Boga z historii. Wielką pociechą było dla mnie ukazanie się na niebie tęczy, kiedy w obliczu zgrozy tego miejsca, w postawie Hioba, wołałem ku Bogu, wstrząśnięty Jego pozorną nieobecnością, a jednocześnie podtrzymywany pewnością, że nawet w milczeniu nie przestaje być i pozostawać z nami. Tęcza była jakby odpowiedzią: Tak, Ja jestem, a słowa obietnicy, Przymierza, jakie wypowiedziałem po Potopie, obowiązują i dzisiaj.

W dniu 28 maja ubiegłego roku Ojciec Święty Benedykt XVI przybył więc na teren byłego obozu KL Auschwitz - Birkenau i spotkał się "twarzą w twarz" z byłymi więźniami, nawiedził celę śmierci św. Maksymiliana oraz przewodniczył modlitwie przy Pomniku Męczeństwa Narodów w Brzezince.

W wygłoszonym wtedy przemówieniu wyznał:Jan Paweł II był tu jako syn polskiego narodu. Ja przychodzę tutaj jako syn narodu niemieckiego i dlatego muszę i mogę powtórzyć za moim poprzednikiem: Nie mogłem tutaj nie przybyć. Przybyć tu musiałem. Był to i jest obowiązek wobec prawdy, wobec tych, którzy tu cierpieli, obowiązek wobec Boga: jestem tu jako następca Jana Pawła II i jako syn narodu niemieckiego - syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania. Tak, nie mogłem tu nie przybyć.

Wizyta na terenie byłego obozu Auschwitz - Birkenau wzbudziła szczególne zainteresowanie mediów i świata, na papieskie słowa czekali byli więźniowie, czekali Polacy i narody, które w tym miejscu doznały szczególnego zranienia przez hitlerowskie Niemcy.
Mówił Papież Benedykt XVI:Stoimy dziś w miejscu pamięci, które jednocześnie jest miejscem Shoah. Czas miniony nie jest tylko przeszłością. W jakiś sposób dotyczy nas wszystkich i wskazuje drogi, którymi nie należy iść, jak też drogi, którymi pójść można.(&) Dlatego też jestem tu dziś: aby prosić o łaskę pojednania - aby prosić przede wszystkim Boga, bo tylko On może otworzyć i oczyścić ludzkie serca; ale również ludzi, którzy tu cierpieli. Modlę się o dar pojednania wszystkich, którzy w tej godzinie naszych dziejów wciąż cierpią pod panowaniem nienawiści i przemocy zrodzonej przez nienawiść.

W rocznicę tej pamiętnej pielgrzymki, a także przywołując na pamięć pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II z 7 czerwca 1979 r. pragniemy podziękować Bogu za dar odwiedzin Papieży przełomu XX i XXI wieku, za okazaną przez nich wrażliwość, za modlitwę i skierowane do nas, współczesnych ludzi, słowa o przebaczeniu i pojednaniu.

Zapraszam do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Oświęcimiu - Brzezince w niedzielę 27 maja br. na mszę św. o godz. 16:30, a później na modlitwę przy Pomniku Męczeństwa Narodów.

Ze szczególnym wezwaniem do udziału w tej modlitwie zwracam się do mieszkańców Oświęcimia i okolic. Jesteście, drodzy Bracia i Siostry, szczególnie wezwani, aby w miejscu, które stało się Golgotą XX wieku, świadczyć o potrzebie miłości i pokoju. Niech z oświęcimskiej ziemi nieustannie płynie do Ojca w niebie głośne wołanie o dar Bożego miłosierdzia i pokoju dla wszystkich narodów na ziemi.

Uczestnikom modlitwy z serca błogosławię

+ Tadeusz Rakoczy
Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, 15 maja 2007 roku


ostatnia modyfikacja: 20-05-2007, 15:39, Strona do druku
Nasz patron
Kapłani

wiecej...

Widok z wieży kościoła
Adres i telefony

pl. Św. Maksymiliana 2
32-602 Oświęcim
e-mail: Maksymilian

Telefony:
(0-33)842-56-94
(0-33)842-59-56


Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
Polityka prywatności