Aktualności
Menu
Stowarzyszenia
Godziny mszy świętych
 • W niedzielę:
  Od września do czerwca:
  6.00, 7.30, 9.00, 10.00 (kaplica Matki Bożej Fatimskiej), 10.30, 12.00, 13.15, 16.30, 19.00.
  W lipcu i sierpniu:

  6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30, 19.00.
 • W dni powszednie:
  6.30, 7.00, 9.00, 18.30.
 • W I piątek miesiąca:
  6.30, 9.00, 17.00, 18.30.
Sponsor
NIP i konto

NIP: 549-1660-581

Konto bankowe:
Bank Pekao S.A.:
49 1240 4155 1111 0000 4624 3586

Ks. Bp Tadeusz Rakoczy: Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego w dniu 14.08.2009r.

(do odczytania w niedzielę 9 sierpnia br.)

Umiłowani, Siostry i Bracia!

W liczne obchody religijne i narodowe w sierpniu wpisuje się również liturgiczna uroczystość ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, którą będziemy obchodzić w dniu 14 sierpnia. Nasza diecezja ma szczególne powody, aby w tym dniu zgromadzić się przy Męczenniku Miłości. Od 17 lat jest naszym Patronem, a miejsce jego męczeńskiej śmierci jest na naszej ziemi. Trzeba nam w duchu wiary pochylić się nad Człowiekiem, który w trudną historię XX wieku wniósł odwagę miłości i trud apostolskiego zaangażowania. W przeddzień uroczystości Wniebowzięcia NMP, 14 sierpnia 1941 r., o. Maksymilian Maria Kolbe, Rycerz Niepokalanej, odszedł z tego świata po swą wieczną nagrodę. Zakończył swe życie, swoją kapłańską i zakonną misję, ofiarną śmiercią za brata, za drugiego człowieka. Tym samym dał świadectwo prawdzie słów Chrystusa: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15, 13).

Idąc śladami Chrystusa ojciec Kolbe uczynił tak, jak jego Mistrz. Na placu apelowym KL Auschwitz wypowiedział słowa, które wywarły niesamowite poruszenie: "Jestem kapłanem katolickim. Chcę iść za niego"- wskazując na Franciszka Gajowniczka. Swoim odważnym wystąpieniem zaskoczył nawet oprawców. Mimo upływu czasu ofiarny czyn św. Maksymiliana nie przestaje fascynować. Ten czyn jest wymownym znakiem nadziei w czasach, gdy los wielu ludzi we współczesnym świecie jest zagrożony. Cień systemów totalitarnych i dzisiaj dotyka ludzi wielu krajów świata, a wołanie o wolność i o godne warunki życia spotyka się z przemocą i śmiercią. Nie przestaje więc być św. Maksymilian głosem ludzi głodnych i udręczonych, ale również głosem miłości, pokoju i nadziei. Nie jesteśmy skazani na zło i jego skutki. Jesteśmy wezwani do wytrwałego budowania takiego systemu wartości, przez który człowiek będzie mógł żyć bezpiecznie, zgodnie z zasadami Dekalogu. Osią takiego systemu jest niezwyciężona miłość. Bo tylko ona jest twórcza, jak uczy męczennik z Oświęcimia.

Miejsce męczeństwa ludzi wielu narodów świata na terenie Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz - Birkenau stanowi szczególny pomnik i sanktuarium pamięci o więźniach i ich cierpieniach. To miejsce jest ostrzeżeniem, jak łatwo można człowiekowi zadać ból, pozbawić go ludzkich praw i straszliwie poniżyć. To miejsce woła o ducha braterstwa między ludźmi, o pokój na świecie, o poszanowanie niezbywalnych praw ludzkich, gdziekolwiek są one deptane we współczesnym świecie. Przez pamięć na św. Maksymiliana Marię Kolbego, św. Teresę Benedyktę od Krzyża i wszystkich błogosławionych "męczenników oświęcimskich", wyznawcy Chrystusa prowadzeni wrażliwością serca, łączą się z wszystkimi ludźmi dobrej woli i przybywają na miejsce męczeństwa więźniów wielu narodów świata, aby przez odwołanie się do Miłosierdzia Boga odnaleźć światło i moc do budowania kultury miłości i przebaczenia.

14-go sierpnia br. minie 68. rocznica męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbego, a 10 października br. - 27. rocznica jego kanonizacji. Serdecznie zapraszam wiernych naszej diecezjalnej wspólnoty do udziału w nadchodzących uroczystościach ku czci św. Maksymiliana Kolbego. Uczyńmy to w dniu 14. sierpnia we wszystkich parafiach naszej diecezji. Powierzmy się Jego wstawienniczej opiece również w naszych rodzinach. Niech ten dzień będzie dla nas wspaniałą okazją do modlitwy i refleksji nad znaczeniem miłości i przebaczenia w naszym życiu. Miejscem wyjątkowym dla uczczenia św. o. Maksymiliana Kolbego będzie Obóz Koncentracyjny Auschwitz. To tam, przy Bloku 11, w pobliżu celi śmierci, postawimy ołtarz, aby w dniu 14 sierpnia o godz. 10.30 sprawować Najświętszą Ofiarę. Będzie jej przewodniczył Metropolita Krakowski ks. kard Stanisław Dziwisz, który przebywając w miejscu męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana wyznał 3 lata temu: "Przychodzę tutaj z potrzeby serca. Ale przychodzę tutaj również z obowiązku. To nasz obowiązek. Tu przemawiają męczennicy, a w szczególny sposób przemawia Maksymilian Kolbe i cela jego śmierci. Biskupi polscy w liście do episkopatu niemieckiego napisali: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Może dzisiaj powiem tylko: Przebaczamy - ale chcemy pamiętać o męczeństwie. Chcemy się modlić, żeby to, co tu się dokonało nie miało miejsca na ziemi. A to zwycięstwo Maksymiliana i tylu innych niech przyczynia się do braterstwa i pokoju ciągle zagrożonego na świecie".

Niech Eucharystia sprawowana w byłym obozie zgromadzi nas jak najliczniej. Zapraszam mieszkańców Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej, przedstawicieli parafii naszej diecezji i wszystkich stowarzyszeń i środowisk, którym przewodzi św. Maksymilian. Zapraszam do koncelebry kapłanów. Niech w Roku Kapłańskim świetlany przykład życia o. Kolbego pozwoli nam jeszcze pełniej odczytać sens i wymowę naszego posługiwania kapłańskiego. On chciał umrzeć jako kapłan. Wcześniej również żył całą głębią swego kapłaństwa. Św. Maksymilian wyraża swoim życiem również całe piękno powołania zakonnego. W roku poświęconym 800-leciu charyzmatu franciszkańskiego w tym wyjątkowym miejscu wraz z Ojcami Franciszkanami i siostrami zakonnymi wyrazimy wdzięczność Bogu za o. Maksymiliana, który swoim życiem zakonnym dał heroiczne świadectwo drogi życia w regule św. Franciszka z Asyżu. Uroczystości na terenie byłego obozu KL Auschwitz poprzedzi diecezjalna piesza pielgrzymka, która wyruszy z kościoła oświęcimskiego pw. św. Maksymiliana o godz. 9.00. Podobna pielgrzymka wyruszy również z Harmęż pod przewodnictwem oo. Franciszkanów i rozpocznie się nabożeństwem Transitus o godz. 8.00.

Wdzięczni dla Sługi Bożego Jana Pawła II za dar kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego zgromadzimy się w kościele pod jego wezwaniem w I niedzielę października na mszy św. o godz. 11.00. Zapowiadając powyższe uroczystości i zachęcając do uczestnictwa w nich mam na względzie również ważną okoliczność. Jest nią 30-lecie pobytu Jana Pawła II w byłych obozach Auschwitz - Birkenau. Niech udział w uroczystościach maksymilianowskich w Oświęcimiu wyraża również wdzięczność i miłość naszego Kościoła dla Sługi Bożego Jana Pawła II i dla jego następcy Benedykta XVI za obecność na naszej ziemi.

Wszystkim z serca błogosławię

+ Tadeusz RAKOCZY Biskup Bielsko-Żywiecki


ostatnia modyfikacja: 07-10-2009, 15:17, Strona do druku
Nasz patron
Kapłani

wiecej...

Widok z wieży kościoła
Adres i telefony

pl. Św. Maksymiliana 2
32-602 Oświęcim
e-mail: Maksymilian

Telefony:
(0-33)842-56-94
(0-33)842-59-56


Copyright by Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. All rights reserved!
Polityka prywatności